opony letnie 195/60 r15

Czy na oponach letnich 195/60 R15 można jeździć w zimie?

Posted by

Często słyszy się taką opinię, że jeśli mamy porządne opony letnie to można w nich jeździć zimą. Nic bardziej mylnego.

Dlaczego opony letnie nie nadają się do jazdy w zimie na przykładzie opony letniej 195/60 R15?

opony letnie 195/60 r15Opony letnie 195/60 R15 takie jak z tej oferty są to opony wykorzystywane obecnie w Polsce bardzo powszechnie. Spowodowane jest to tym, że bardzo wiele popularnych w ostatnim czasie samochodów jeździ właśnie na takim ogumieniu. Opony te są dość duże, więc wiele osób sądzi, że jeśli opona ta ma wystarczającą powierzchnię, to w zimie sobie poradzi. Jak się okazuje, niezupełnie.

Wystarczy spojrzeć na polskie drogi, kiedy kierowców zaskoczy śnieg. Zazwyczaj bardzo wyraźnie widać to na samym początku okresu zimowego lub tuż pod koniec, kiedy niektórzy kierowcy zmienili już opony na letnie. Gołym okiem widać kto jeździ na letnich, bez specjalnego przyglądania się czy to Dębica, Goodyear, Firestone czy Chińczyk. Podczas jazdy zimą powierzchnia opony odgrywa trzeciorzędną rolę.

Co jest najważniejsze w oponie zimowej?

Opona zimowa została stworzona do jazdy zimą i cechuje się dwoma głównymi różnicami, które nawet na pierwszy rzut oka odróżnia ją od opony letniej. Pierwszą jest charakterystyczny bieżnik, drugą mieszanka. Bieżnik jest najważniejszy. Ma za zadanie, niemalże wygryzać śnieg oraz błoto pośniegowe i wyrzucać je w momencie obrotu koła. Opona letnia ma gładko odprowadzać wodę. Bieżnik opony zimowej nawet w małym śniegu błyskawicznie się zapycha i po paru metrach jest w zasadzie nieprzydatny.