Czym jest i jak samodzielnie nakładać powłokę ochronną

Posted by

Piękny połysk auta zachowany na lata. Wielokrotnie zdarza się zobaczyć samochód, którego połysk wprost przyciąga oko. Dla zwykłego użytkownika skojarzy się z nowym autem lub tylko co polakierowanym. Inni stwierdzą, że jest to efekt regeneracji lakieru w postaci wypolerowania pasta polerską. Jednak diabeł tkwi w szczegółach. Nic bardziej mylnego. Prawdopodobnie kierowca tego przepięknie połyskującego samochodu, ma nałożoną specjalną nano powłokę.

Czym jest powłoka ochronna?

Jest to specjalna warstwa ochronna, o grubości do 3 mikronów. Występują różnego rodzaju powłoki od kwarcowych po woskowe. Najskuteczniejsza jednak i najbardziej efektywną jest powłoka ceramiczna. Daje niesamowite rezultaty. Efektem wizualnym jest odbicie lustrzane. Tak zwany efekt czystej szyby. Prawidłowo nałożona powłoka, zabezpieczy samochód nawet do pięciu lat.

Jak przygotować i nakładać powłokę ochronną?

Środek jest zazwyczaj w postaci płynnej. Nakładany jest na umytą i odtłuszczoną powierzchnię, włącznie z dekontaminacją. Kilka kropel powłoki ceramicznej nakłada się na suchą i czystą mikrofibrę. Następnie na powierzchni elementu 50 na 50 cm rozprowadza się go jednorazowo i co ważne krzyżowo. Podobnie jak w przypadku technik polerskich. Lakier powinien mieć temperaturę pokojową, najlepiej jeśli mamy garaż. Po nałożeniu jednej warstwy należy odczekać około dwóch minut, aż powłoka lakieru zacznie się mienić kolorami. Wówczas można przejść do polerowania czystą ściereczką z mikrofibry. Po zakończeniu polerowania wybranego obszaru można przejść do kolejnej części. Następnie należy odczekać jedną godzinę. Łączna liczba wymaganych warstw to trzy powłoki.

Do najczęstszych błędów należy niestosowanie się do instrukcji. Zbyt krótki czas oczekiwania od nałożenia preparatu. Nieprawidłowo odtłuszczona powierzchnia. Na pewno metodą prób i błędów, każdy cierpliwy detailer w końcu nauczy się, nakładać powłokę.

Jaki produkt kupić?

Ceny środków tego typu zaczynają się średnio od kilkudziesięciu złotych do kilkuset. Z uwagi na duże zainteresowanie produktami nano. Bardzo przystępnymi cenowo i naprawdę wartymi spróbowania są K2 Gravon oraz nowość na Polskim rynku Mr Fix H9. Te produkty działają bardzo podobnie, a wybór wydatku pozostaje kupującym.