tor wyścigowy Jastrząb

Jak wyjść z poślizgu?

Posted by

Wielu kierowców przyznaje, że poślizg kół samochodu na śliskiej nawierzchni w ziemie stanowi dla nich poważny problem. Oczywiście najlepiej sprawdzą się działania prewencyjne, zapobiegające wpadnięciu w poślizg. Jeśli jednak podsterowność lub nadsterowność już się wydarzy, to jak z niej wyjść?

Przed wpadnięciem w poślizg

tor wyścigowy Jastrząb

W przypadku złych warunków pogodowych najlepszym rozwiązaniem będzie jazda defensywna, czyli dostosowanie prędkości oraz intensywności wykonywanych manewrów na drodze do jej stanu. Stan nawierzchni może być jednak mylący, szczególnie w przypadku występowania tzw. „czarnego lodu”, czyli cienkiej warstwy pokrywy lodowej, która nie zmienia wyglądu jezdni.

W czasie poślizgu

Terminem poślizg określa się utratę przyczepności przez co najmniej dwa koła pojazdu. Wyróżnić można podsterowność oraz nadsterowność samochodu. W przypadku pierwszego rodzaju poślizgu kierowcy najczęściej odruchowo puszczają pedał gazu, a samochód sam odzyskuje przyczepność. Zjawisko nadsterowności jest jednak zdecydowanie trudniejsze do opanowania. Nagły poślizg pojazdu należy skontrować, skręcając w tę stronę, w którą zarzuca tył. Więcej dowiesz się tutaj.

Nauka wychodzenia z poślizgu

Tor Jastrząb to jedno z miejsc na terenie Polski, gdzie kierowcy mogą wykorzystać specjalne płyty poślizgowe do nauki bezpiecznej jazdy i wychodzenia z poślizgu. Na Torze Jastrząb z płyty poślizgowej można korzystać za kierownicą super samochodów, które idealnie nadają się do nauki driftowania.