klimatyzacja samochodowa

Klimatyzacja samochodowa – trochę historii

Posted by

Klimatyzacja samochodowa dziś wydaje się już standardem. Ale nie zawsze tak było. Jej początki sięgają lat trzydziestych ubiegłego stulecia. I wtedy stanowiła ona prawdziwy luksus, na który mogli sobie pozwolić najbogatsi.

A zaczęło się w Ameryce

Amerykański sen? Właśnie tak można było przez lata opisywać marzenia ludzi na całym świecie o samochodach, które w najbardziej upalne dni przynoszą komfort jazdy. Bo to właśnie w Ameryce powstały pierwsze prototypowe klimatyzacje. Co prawda nie pozwalały one na regulację temperatury, ale zapewniały przyjemne chłodzenie podczas jazdy. Aby jednak można było zastosować takie rozwiązanie, potrzebny był silnik o bardzo dużej mocy.

Przełom lat 50-tych

To właśnie w latach 50-tych nastąpił prawdziwy przełom w amerykańskiej motoryzacji. Udało się bowiem stworzyć klimatyzację samochodową, która nie wymagała aż tak dużej mocy silnika. Jako pierwszy w swoi standardowym wyposażeniu miał ją Chrysler Imperial Airtemp. I to był strzał w dziesiątkę. Marka umocniła się dzięki temu na pozycji lidera aut luksusowych.

W ślad za najlepszymi

Rynek amerykański był oczywiście pierwszym, na którym klimatyzacja samochodowa rozwinęła się i stała standardem Tak na dobra sprawę już w latach 60-tych połowa samochodów była w nią wyposażona. Do Europy dotarła ona znacznie później, bo właściwie dopiero na przełomie lat 80-tych i 90-tych, podbijając od razu serca zarówno kierowców, jak i pasażerów.

Jeszcze niedawno była luksusem. Dziś klimatyzacja samochodowa Olsztyn to właściwie standard i cieszy się bardzo dużą popularnością. Jeśli tylko jest regularnie serwisowana, przez lata zapewnia komfort jazdy w nawet najbardziej upalne dni.