O czym należy pamiętać przy zakupie używanego auta?

Posted by

Zakup używanego auta wcale nie jest tak prostym zadaniem, jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka zwłaszcza, jak nie zna się za bardzo na motoryzacji. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych kierowców, którzy planują kupić używany samochód, ale niestety nie mają zielonego pojęcia na co zwrócić uwagę.

Fachowe doradztwo

Osoby, które nie znają się na samochodach, powinny skorzystać z pomocy doświadczonego fachowca. Warto zastanowić się przede wszystkim nad kompleksowym przeglądem auta u mechanika. Usługi tego typu to wydatek od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych, ale z praktycznego punktu widzenia warto wydać te pieniądze. Pochopny zakup używanego auta w niedalekiej przyszłości może naprawdę mocno odbić się na kieszeni. W Polsce można znaleźć samochody używane w naprawdę dobrym stanie, ale jest także wiele modeli, które należy omijać szerokim łukiem.

Jak ocenić stan używanego auta?

Przeglądając samochody używane warto w pierwszej kolejności dokładnie porównać kolor poszczególnych elementów nadwozia. Jeżeli poszczególne elementy różnią się odcieniem, to wyraźny znak, że były wcześniej naprawiane. Warto sprawdzić szczeliny pomiędzy elementami nadwozia, które powinny posiadać identyczną szerokość po obu stronach auta. Aby sprawdzić, czy dany pojazd nie jest powypadkowy należy ocenić również szyby. W autach bezwypadkowych szyby wyprodukowane są przez jednego producenta. Czerwona lampka ostrzegawcza powinna zapalić się przy wszystkich niefabrycznych spawach i łączeniach.

Ocena silnika

Jeżeli chodzi o silnik w aucie używanym, to nie powinien być on umyty i nabłyszczony specjalnym sprayem. To właśnie w ten sposób handlowcy próbują zatuszować wycieki oleju czy płynów eksploatacyjnych. Dobry silnik powinien być suchy i naturalnie zakurzony. Warto sprawdzić także jego rozruch.