opony barum

Opony – kiedy wyrzucić i kupić nowe?

Posted by

Od jakości i stanu opon zależy bezpieczeństwo nasze i wszystkich pasażerów podróżujących razem z nami w aucie. Należy więc bezwzględnie dbać o to, aby opony, które zakładamy na nasze felgi były w odpowiedniej kondycji, bez względy, czy to opony barum, czy innego wiodącego producenta na rynku. Oceny stanu opon nie musi dokonywać mechanik, czy wulkanizator – możemy to zrobić sami znając kilka podstawowych czynników mających wpływ na to, czy dana opona nadaje się do jazdy – musimy je dokładnie obejrzeć pod kątem zużycia, uszkodzeń i pamiętać również o sprawdzeniu daty ich produkcji.

Po czym poznać, że opony należy wyrzucić?

Przede wszystkim po wysokości bieżnika. Większość opon dostępnych na rynku posiada automatyczną miarkę zużycia – jeśli na naszej oponie jej nie widzimy, lub zbliżamy się do dolnej granicy to znak, że czas najwyższy zakupić nowe opony. Przepisy mówią, że minimalna wysokość bieżnika to 1,6, jednak dla własnego bezpieczeństwa lepiej pomyśleć o wymianie już przy 3 milimetrach – taka wysokość to gwarancja dobrej przyczepności również przy trudniejszych warunkach pogodowych.

Po sprawdzeniu wysokości bieżnika czas na ocenę uszkodzeń – wszystko przedarcia i dziury widoczne z boku opony kwalifikują oponę od razu do wyrzucenia. Dziury nie większe niż 5mm na powierzchni bieżnika kwalifikują się jeszcze do naprawy – naprawy większych dziur nie podejmie się raczej żaden wulkanizator.

Jeśli stan wizualny naszych opon jest do zaakceptowania, na koniec musimy jeszcze sprawdzić wiek naszych opon. Czasem opony prezentują się bardzo dobrze, bo nie jeździmy zbyt dużo, jednak wiek powyżej 10 lat kwalifikuje je do wyrzucenia – materiały tracą swoje właściwości.