Opony letnie, zimowe czy całoroczne?

Posted by

Jeśli chcemy wymienić opony w naszym aucie, stajemy przed dużym wyborem. Możemy zakupić zarówno opony dedykowane na miesiące letnie lub zimowe albo opony całoroczne. 

Opony sezonowe i całoroczne 

Ze względu na dość lekkie w ostatnim okresie zimy wielu kierowców decyduje się na opony całoroczne. Trzeba jednak pamiętać, że ogumienie całoroczne będzie gorzej hamować niż odpowiednik sezonowy. Co więcej, trzeba się liczyć z szybszym zużyciem bieżnika, a przez to częstszymi wymianami. 

Przykładowe opony Dębica PRESTO UHP 2 245/40 R18 97Y letnie mają specyficzny kształt rowków, który kontroluje dopływ powietrza do powierzchni opony i jego kontakt z podłożem. Dzięki temu ograniczono szum opon i zwiększono komfort jazdy. 

 

W oponach całorocznych trasa hamowania pojazdu przy prędkości 100 km/h jest o parę metrów dłuższych niż w aucie z oponami letnimi. 

Wprowadzone innowacje przekładają się na zwiększenie komfortu prowadzenia pojazdu i szybkości hamowania na mokrej drodze. Koszty eksploatacji opony są dzięki temu obniżone. Jazda autem z oponami PRESTO UHP 2 jest wygodniejsza i cichsza.

Letnie opony na pewno bardziej przydadzą się w aucie o wysokich osiągach, natomiast całoroczne sprawdzą się w autach miejskich o niewielkiej mocy silnika, użytkowanych na krótkich trasach. 

 

Jakie korzyści ma dzięki temu kierowca?

Po pierwsze lepsza kontrola ruchu pojazdem i krótka droga hamowania znacząco zwiększa bezpieczeństwo jazdy. Kierowca może liczyć na spokojną i relaksującą jazdę bez głośnego szumu opon. Ogumienie eksploatuje się wolniej, dzięki czemu można wydłużyć czas użytkowania opon i zaoszczędzić.

Opony letnie dostępne w tym miejscu.