Wszystko, co musisz wiedzieć na temat podkładów wytrawiających

Posted by

Elementy wykonane z metalu cechują się dużą trwałością. Z czasem jednak, na skutek oddziaływania czynników zewnętrznych. mogą ulegać korozji. Aby zapobiec rdzewieniu metalowych przedmiotów, należy je odpowiednio wcześnie zabezpieczyć.

Czym jest podkład wytrawiający?

Najlepszym zabezpieczeniem jest zastosowanie podkładu wytrawiającego, inaczej zwanego też reaktywnym. Na skutek pokrycia danego elementu tego rodzaju podkładem, dochodzi do pasywacji podłoża metalicznego. Oznacza to, że na malowanej powierzchni wytwarza się specjalna zabezpieczającą powłoką.

Z tego też względu, podkład taki należy stosować jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów rdzy. Nie służy on w żadnym razie do walki z już istniejącymi wykwitami. Wytworzona w procesie pasywacji powłoka ma za zadanie oddzielić blachę od elementów korodujących.

Praktyczne zastosowanie podkładów wytrawiających

Podkład wytrawiający znajduje zastosowanie przy pokrywaniu artykułów metalowych (stalowych jak i aluminiowych). Tego typu podkłady najszersze zastosowanie znajdują w motoryzacji, gdzie pokrywa się nimi karoserię i felgi.

Ponadto, pożądane są one także w lakiernictwie, służąc zabezpieczaniu głębokich rys.

Decydując się na skorzystanie z podkładu reaktywnego, pamiętać należy o właściwym przygotowaniu podłoża. Jak wskazane to zostało wcześniej, podkład nie służy do walki z już istniejącą rdzą. Stąd też wymagane jest precyzyjne usunięcie ewentualnych istniejących już ognisk. Ponadto, cała malowana powierzchnia powinna zostać dokładnie odtłuszczona przed przystąpieniem do prac.

Nakładana warstwa podkładu nie powinna być zbyt gruba. Właściwe zabezpieczenie materiału uzyskać należy poprzez nałożenie drugiego podkładu, zwykle akrylowego. Pozwala to na uzyskanie jednolitej, gładkiej powierzchni, gwarantującej uzyskanie pożądanego efektu.