Jaka jest najlepsza prostownik do samochodu osobowego? Pierwszym argumentem, który najczęściej można usłyszeć w lokalnym sklepie z częściami zamiennymi jest to, że ładowarka do akumulatorów jest nowocześniejsza niż ładowarka transformatorowa. Może konsultant doda coś o niezawodności, jakości, kompaktowości. Taką odpowiedź, delikatnie mówiąc, można by nazwać „rozmytą”.
Aby zrozumieć, dlaczego ładowarka impulsowa jest lepsza i czy należy dokonać wyraźnego wyboru na jej korzyść, spójrzmy na ten typ ładowarki z jego zaletami i wadami. A potem, dla porównania, podajmy krótką charakterystykę transformatorów.
Prostowniki samochodowe impulsowe i ich zastosowanie

Główną cechą technologii impulsowej jest to, że akumulator samochodowy jest ładowany prądem o wysokiej częstotliwości poprzez zastosowanie małych impulsów. Prostowniki samochodowe mogą wykorzystywać różne obwody ładowania. Najskuteczniejsza jest jednak ta łączona, w której cały proces podzielony jest na etapy.
Najpierw jest tradycyjne ładowanie stałym prądem. Po osiągnięciu określonej wartości urządzenie automatycznie przełącza się na prąd zmienny, stopniowo zmniejszając wartość do zera i stabilizując napięcie. Zaletą tej metody jest zapobieganie wrzeniu elektrolitu i odparowaniu szkodliwych gazów. Dlatego właśnie ładowanie kombinowane jest uważane za najłagodniejszy sposób ładowania akumulatora. Okresowe ładowanie z włączoną tą funkcją zminimalizuje zasiarczenie płyt, które powoduje spadek pojemności akumulatora.
Automatyczne i regulowane ładowarki do akumulatorów
Wśród mnogości ładowarek przepięciowych znajdują się zarówno warianty w pełni automatyczne, jak i regulowane ręcznie. Te ostatnie są tańsze, ale wymagają obowiązkowej uwagi do procesu. Najczęstsze regulacje to: napięcie, typ ładowanego akumulatora, natężenie prądu.
Urządzenia z automatyczną kontrolą stopni ładowania posiadają jeden lub więcej programów pracy. Samodzielnie dobierają odpowiednie wartości prądu, odczytują aktualny ładunek i regulują własną pracę.