auto osobowe do nabycia w formie leasingu

Leasing aut – kwestie podatkowe oraz o wyższości leasingu nad kredytem

Posted by

Form finansowania samochodów jest bardzo dużo, a świadczące usługi leasingowe firmy proponują wiele rozwiązań. W przypadku leasingu aut można mówić o leasingu samochodów dostawczych, osobowych bądź prywatnych. Warto jednocześnie podkreślić, że każdy leasingobiorca najlepiej zdaje sobie sprawę z tego, jaki sposób leasingowania auta będzie dla niego najbardziej korzystny.

Czy rodzaj leasingu aut jest powiązany z kwestiami podatkowymi?

Leasing aut może być operacyjny, finansowy lub konsumencki. Rodzaj leasingu, bez względu na to, czy chodzi o samochody dostawcze, używane czy prywatne, wiąże się z aspektami podatkowymi. W leasingu operacyjnym samochód należy do majątku leasingodawcy, natomiast w finansowym jest on własnością leasingobiorcy. Takie podejście do leasingu aut przekłada się na kwestie podatkowe i dotyczy rozliczenia kosztów uzyskania przychodu.

Jeżeli chodzi o leasing finansowy, to do kosztów uzyskania przychodu przedsiębiorca (lub inny podmiot) może włączyć nie tylko odpisy amortyzacyjne, ale także odsetki, które zostały naliczone z tytułu każdej, leasingowej raty. W odniesieniu do leasingu operacyjnego w koszty uzyskania przychodu leasingobiorca może włączyć wpłatę początkową (czynsz inicjalny) oraz uiszczaną w każdym miesiącu opłatę (w całości).

Leasing aut a płynące z niego korzyści

Każdy, kto pragnie rozbudować swoją flotę, może wybrać dowolną formę finansowania nabycia samochodu, rozważając zarówno leasing, jak i wzięcie kredytu. O ile czynności związane ze staraniem się o kredyt trwają niekiedy bardzo długo (procedury, konieczność przedłożenia mnóstwa dokumentów i zaświadczeń), o tyle leasing aut nie wiąże się z załatwianiem wielu formalności, a pozyskanie środków jest dużo prostsze. Warto podkreślić, że firmy leasingowe nie wymagają zdolności kredytowej.