Opony Frigo HP2

Posted by

Używanie opon letnich w okresie zimowym stanowi realne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Chociaż zgodnie z polskim prawodawstwem nie ma konieczności ich wymiany, to pozostawienie opon letnich przy niskich temperaturach jest wysoce ryzykowne. Kiedy dokonać zmiany? Na co zwrócić uwagę?

Opony zimowe a letnie

opona frigo hp2

Stosowanie opon letnich w Polskich warunkach w praktyce uniemożliwia korzystanie z samochodu. Jazda po śniegu lub próba wjechania na niewielkie wzniesienie może okazać się niemożliwa, a czas hamowania może wydłużyć się nawet o kilkadziesiąt procent. Oznacza to, że mimo braku obowiązku wymiany pozostanie na oponach letnich jest w zasadzie niemożliwe. Zarówno ze względu na bezpieczeństwo, jak i komfort jazdy.

Zła przyczepność opony letniej jest rezultatem zbyt niskiego bieżnika (opona zimowa powinna mieć bieżnik o wysokości co najmniej 4 mm, a wersja letnia o wysokości 1,6 mm) oraz ze względu na nieodpowiednią do niskich temperatur mieszankę, z której opona została stworzona. Dlatego wymianę zaleca się, gdy temperatura na zewnątrz oscyluje na poziomie ok. 7 stopni Celsiusza.

Zakup nowych opon

Zakup nowych opon zimowych może być konieczny m.in. gdy bieżnik jest zbyt niski lub gdy opona ma powyżej 6 lat. W takiej sytuacji należy wyposażyć się w modele oferowane przez dobrych producentów. Przykładem takiego ogumienia mogą być popularne opony Frigo HP2.

Przed dokonaniem kupna należy upewnić się, czy interesująca nas opona posiada odpowiedni rozmiar oraz koniecznie powinniśmy sprawdzić jej indeksy tj. prędkość oraz nośność (ich konieczne poziomy uzależnione są od modelu auta) innym ważnym czynnikiem jest rodzaj bieżnika.