Amortyzator skrętu – w jakim celu warto go mieć?

Posted by

Wartościowym elementem jednośladu typu motocykl okazuje się amortyzator skrętu. O tym, do czego jest on przydatny i na czym opierać się powinien jego montaż i właściwy wybór dowiesz się bezpośrednio z poniższych fragmentów naszego wirtualnego poradnika. Sprawdź poniżej zanim kupisz.

Dodatkowe akcesoria

Ogólnie rzecz biorąc, Twój motocykl może wymagać wielu uzupełniających „gadżetów”. Niektóre to po prostu zwykłe bajery, podnoszące ekskluzywność pojazdu bądź poprawiające wygodę przemieszczania się posiadaną maszyną, niemniej jednak sporo z nich to naprawdę praktyczne dodatki. Sensowne w zakupie są zwłaszcza amortyzatory skrętu w Moto-Tour.com.pl. Dzięki nim możliwe jest bowiem uniknięcie niekontrolowanego, nagłego i niespodziewanego katapultowania pasażera z motocyklu.

Kwestia bezpieczeństwa

Jeżeli dochodzi do raptownego nabierania większej prędkości, inercja lokuje środek ciężkości obsługiwanego pojazdu na tylną oś, a co za tym idzie odciążeniu ulega zawieszenie przednie. Wtedy mamy do czynienia z tak zwanym efektem lekkiego koła i identycznie sprawa wygląda w przypadku lądowania, gdy jazda odbywała się z zaangażowaniem wyłącznie tylnego koła. Tak samo jest też wtedy, kiedy dochodzi do napędzania a trasa, po której pędzi maszyna jest nierówna i pełna kolein. W tak niekomfortowych sytuacjach, wręcz ekstremalnych, dochodzić może do nieprzewidywanych zachowań zawieszenia, a to jest dość ryzykowne dla prowadzącego motocykl. W praktyce wiąże się to z narastającymi wahaniami i zagrożeniem poważnego wypadku drogowego. Jeżeli wyposażymy pojazd w amortyzator skrętu, nie ma obaw o wyżej opisane niepożądane zjawiska.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Wielu motocyklistów wychodzi z założenia, że zakup amortyzatorów skrętu to zbędny wydatek. Jakie jest prawdopodobieństwo, że dojdzie do najgorszego z możliwych scenariuszy? Niemniej jednak nie ma sensu narażać siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Dla świętego spokoju przyda się zaopatrzyć w ten dodatkowy element.