Najważniejsze elementy kasku motocyklowego

Posted by

Na rynku akcesoriów motocyklowych dostępnych jest wiele modeli kasków. To jaki zostanie ostatecznie wybrany zależy od tego jaki rodzaj jazdy preferuje dany motocyklista. Innym bowiem kask lepiej sprawdzi się w przypadku jazdy do mieście, a inny do szybkiej jazdy na trasie. Są jednak pewne elementy, które powinien być wyposażony każdy kask. Jeśli zatem zastanawiamy się jaki dobry kask motocyklowy wybrać, warto poznać te elementy.

Zacząć należy od elementów podstawowych. Jednym z nich jest oczywiście skorupa kasku motocyklowego. Wykonana jest ona z różnych tworzyw. Wszystko zależy od ceny kasku. Skorupa wykonana może być z tworzywa sztucznego, najczęściej jest to termo plastik. Może być także wykonana z mieszkanki włókien organicznych oraz szklanych, a także skorupa kasku wykonana może być z dodatkowo z karbonu.

Kolejnym elementem kasku motocyklowego jest wypełnienie EPS. Ogólnie można powiedzieć, że jest to specjalna pianka, w zależności od kasku o różnej gęstości, której zadaniem jest absorbowanie energii w przypadku uderzenia głową o podłoże.

Dodatkowo kaski motocyklowe wyposażone są w odpowiednie elementy mające na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa i komfortu podczas jazdy. Zaliczyć można do nich m.in. szybkę, która chroni twarz kierowcy przed wiatrem, a także zapewnia dobrą widoczność. Jest to także wentylacja odpowiedzialna za właściwą cyrkulację powietrza w kasku. Jest niezbędna zwłaszcza latem w upalne dni. Nie można także zapomnieć o specjalnym materiale wyściółki wewnętrznej. Spełnia ona dwa zadania. Po pierwsze, wchłania wilgoć. Po drugie, zapewnia właściwe dopasowanie kasku do głowy.

Jeśli mamy dylemat jak wybrać kask motocyklowy to przede wszystkim dokonując wyboru należy upewnić się, że kask posiada wszystkie wymienione elementy. Tylko taki kask może zapewnić zarówno bezpieczeństwo oraz sprawić, że jazda będzie komfortowa.