Co trzeba wiedzieć o stacjach ładowania samochodów elektrycznych?

Co trzeba wiedzieć o stacjach ładowania samochodów elektrycznych?

Posted by

Coraz większa ilość samochodów elektrycznych na polskich drogach wymusza samoistnie posiadanie odpowiednich stacji ładowania. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na montaż tego typu stacji w swoim obiekcie, rozwiązania tego typu są także dostępne dla osób prywatnych. Taką stację z powodzeniem można zamontować także u siebie w domu. Przed podjęciem decyzji o zakupie oraz instalacji takiej stacji warto wiedzieć jakie są jej rodzaje oraz jakie warunki formalne należy spełnić aby uniknąć kłopotów prawnych i finansowych w przyszłości

Podstawowe rodzaje stacji

Obecnie stacje ładowania samochodów elektrycznych można podzielić na trzy podstawowe grupy w zależności od tempa ładowania pojazdów: wolne, o średniej szybkości oraz szybkie. Najwolniejsze charakteryzują się przepływem prądu zmiennego o mocy poniżej 11 kW, najszybsze są w stanie dostarczyć prąd stały powyżej 50 kW.

Co trzeba wiedzieć o stacjach ładowania samochodów elektrycznych?

Najbardziej popularnymi stacjami w miejscach takich jak stacje paliw, stacje przy drogach szybkiego ruchu (autostrady, drogi ekspresowe) są stacje szybkiego ładowania gdzie czas ładowania ma wartość większą niż cena. Do prywatnego użytku najbardziej polecane są stacje o prądzie zmiennym i niewielkiej mocy które są w stanie pozwolić na zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy.

Wymogi prawne dla stacji ładowania

Ustawa o elektromobilności określa podstawowe obowiązki jakie należy spełnić decydując się na instalację stacji ładowania samochodów elektrycznych. Dużym udogodnieniem dla budowy tego typu stacji jest możliwość zwolnienia z obowiązku uzyskiwania koncesji oraz pozwolenia na budowę. Osoby prywatne nie podlegają nadzorowi UDT w przeciwieństwie do stacji publicznych.