Rodzaje kluczy do odkręcania kół

Posted by

Chociaż nie każdy kierowca jest tego świadom, to apteczka i gaśnica nie są jednymi akcesoriami, które powinny znaleźć się w pojeździe. Nie mniej ważny jest odpowiednio dobrany klucz do kół, który w kryzysowej sytuacji pozwoli wyjść z niejednej opresji.

Różnorodne klucze

Osoba poszukująca klucza do odkręcania kół w samochodzie spotka się z wyjątkowo szeroką ofertą, która może utrudnić podjęcie ostatecznej decyzji. Warto jednak zwrócić uwagę, że pomimo swojej różnorodności wszystkie spośród modeli można łatwo podzielić na trzy kategorie. Ich poznanie pomoże podjąć ostateczną decyzję.

Producenci oferują:

– klucze ręczne,
– klucze dynamometryczne,
– klucze elektryczne

Bez wątpienia ręczny klucz do odkręcania kół cieszy się wśród kierowców największą popularnością. Jest on niedrogi i skuteczny! Warto jednak zwrócić uwagę, że najlepszym rozwiązaniem są modele o wielkość minimum 17/19 mm oraz odznaczające się wystarczającą długością. Tylko w takiej sytuacji można skorzystać z pomocy tzw. dźwigni, która pozwala na odkręcenie nawet najbardziej zapieczonych śrub. Alternatywą może być klucz dynamometryczny.

Dynamometryczny klucz do odkręcania kół cieszy się wyjątkową popularnością wśród mechaników. Wynika to przede wszystkim ze zdolności klucza do dobrania odpowiedniej ilości energii zarówno do odkręcenia, jak i zakręcenia śruby. Warto również wspomnieć o równie popularnych kluczach elektrycznych. Aktualnie producenci zaoferować mogą modele wymagające bardzo odmiennego napięcia. Oznacza to, że niektóre z nich mogą być podłączone do gniazdka samochodowego!