Stacje ładowania pojazdów

Stacje ładowania pojazdów

Posted by

Każdy posiadacz samochodu elektrycznego musimy zastanowić się, w jaki sposób będzie ładowany akumulator w aucie. Współcześnie właściciele aut skorzystać mogą z dwóch podstawowych rodzajów stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Oczywiście mowa o ładowarkach AC oraz o ładowarkach DC. Jaka jest ich efektywność?

Ładowarki AC

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że akumulatory w autach elektrycznych mogą być ładowane jedynie z pomocą prądu stałego. Jest to bardzo istotne, ponieważ prąd płynący w domowych instalacjach elektrycznych jest zmienny! Nie oznacza to jednak, że z pomocą domowego gniazdka nie można naładować auta elektrycznego. Jest to możliwe, ze względu na zamontowanie w samochodzie konwertera, czyli urządzenia pozwalającego na zamianę prądu zmiennego w prąd stały.

Niemniej jednak bezpośrednio odbija się to na efektywności ładowania akumulatora. W przypadku prądu zmiennego wykorzystywane są właśnie ładowarki AC, które najczęściej pozwalają na uzyskanie mocy rzędu 2,3 kW. W zależności od rodzaju pojazdu tego rodzaju ładowarka pozwala na pełne naładowanie akumulatora w czasie kilku lub kilkunastu godzin. Równocześnie jej efektywność jest niższa, aniżeli ta, którą zaoferować mogą ładowarki prądu stałego do samochodu.

Ładowarki AC

Ładowarki DC

Znacznie szybszym sposobem na pełne naładowanie akumulatora w pojeździe elektrycznym jest wykorzystanie ładowarki DC, czyli ładowarki bezpośrednio korzystającej z prądu stałego. W przypadku tego rodzaju urządzeń można osiągnąć moc nawet 150 kW. Niemniej jednak większość z urządzeń pozwala na osiągnięcie mocy na poziomie 50 – 100 kW. Oznacza to, że w zależności od modelu pojazdu oraz rodzaju ładowarki możliwe jest pełne naładowanie akumulatora w czasie od 30 minut do 60 min.

Nie oznacza to jednak, że zamontowanie ładowarki AC jest bezcelowe. Urządzenia wykorzystujące bezpośrednio prąd stały mogą być montowane jedynie w miejscach publicznych. Oznacza kto, że dostęp do nich dla wielu właścicieli pojazdów elektrycznych jest wyjątkowo ograniczony. Dla wielu właścicieli pojazdów ładowarka AC zamontowana na terenie posesji to jedyny sposób na bezpieczne i komfortowe przygotowanie samochodu do użytkowania. Warto również podkreślić, że samochody mogą być ładowane bezpośrednio z gniazdka elektrycznego bez ładowarki!

Stacje ładowania pojazdów

Ładowanie bezpośrednio gniazdka

Chociaż jest to możliwe, tak jak zostało to napisane na początku, to nikomu nie zaleca się ładowania samochodu w ten sposób przez dłuższy czas. Należy pamiętać, ładując akumulator bezpośrednio z gniazdka można uzyskać niewielką moc. Ponadto może to prowadzić do przeciążenia domowej instalacji elektrycznej.