Sposoby na ochronę opon

Posted by

Opony, to jeden z elementów samochodu, które mają bezpośredni wpływ na komfort i poziom bezpieczeństwa jazdy. Prowadzenie samochodu wyposażonego w zużyte opony może skończyć się tragicznym w skutkach wypadkiem. Warto zatem zadbać o to, aby opony zawsze były w dobrym stanie technicznym i nie chodzi tu tylko o ich regularne wymienianie. Równie ważna jest bieżąca konserwacja ogumienia.

Czyszczenie opon samochodowych

Nie jest tajemnicą to, że jeżeli dba się o jakiś przedmiot, to dłużej będzie on nam służył. Podobnie jest z oponami. Ich regularne czyszczenie i konserwacja sprawią, że opony mniej się będą zużywać oraz staną się bardziej odporne na pęknięcia czy przesuszenia. Odpowiedzialny jest za to chociażby filtr promieni uv zawarty w wielu środkach do czyszczenia opon.

Czym czyścić opony?

Odpowiedni środek do czyszczenia opon można dostać w popularnych sklepach motoryzacyjnych. Warto zwrócić uwagę na skład specyfiku – prócz substancji myjących powinien zawierać także te, odpowiedzialne za konserwację ogumienia. Wówczas zostanie zapewniona kompleksowa ochrona.

Jak często czyścić opony?

Na to pytanie ciężko jest odpowiedzieć jednoznacznie. Z całą pewnością powinna być to regularna czynność. Sporo zależy także od aktualnych warunków atmosferycznych i częstotliwości oraz długości jazdy. Im samochód jest bardziej eksploatowany, tym częściej opony powinny być czyszczone. Pielęgnacja opon nie zajmuje zbyt dużo czasu – wystarczy poświęcić na to godzinę – a dzięki temu znacznie poprawia się bezpieczeństwo jazdy.