wymiana opon

Wymiana opon – kiedy?

Posted by

wymiana oponPomimo tego, że w naszym kraju niemal powszechnie wymienia się opony w zależności od panujących warunków atmosferycznych, to rzadko kiedy zadajemy sobie właściwe pytanie o termin wymiany opon. Kiedy zatem należy dokonać wymiany opon i co jest wyznacznikiem terminu?

Wymiana opon, a temperatura

Wbrew pozorom wyznacznikiem do sezonowej wymiany opon nie są wcale opady śniegu czy deszczu, a po prostu temperatura zewnętrzna. Jeżeli średnia dobowa temperatura zaczyna oscylować w granicy powyżej siedmiu stopni Celsjusza, to powinniśmy poruszać się na oponach letnich. Jeżeli mamy do czynienia z temperaturą niższą niż wspominane siedem stopni Celsjusza, to nasz samochód powinien być wyposażony w opony zimowe. Ta temperatura graniczna wskazywana jest niemal przez wszystkich producentów opon.

Obowiązek wymiany opon?

Pomimo jednak tego, że w naszym kraju nie ma obowiązku wymiany opon, to warto pamiętać, że np. w Czechach już taki obowiązek jest i posiadanie opon zimowych jest obowiązkowe w określonym przedziale czasu – od dnia 1 listopada do dnia 31 marca każdego roku.

Podsumowując, nawet jeżeli nie zamierzamy wymieniać opon w naszym samochodzie ze względu na łagodną zimę i dogodne warunki atmosferyczne w naszym kraju, to należy pamiętać o przepisach panujących w innych krajach.