Wynajem średnioterminowy – co to takiego?

Posted by

Nie zawsze opłaca się kupować samochód, czasem o wiele lepiej jest go wynająć. Jednak najem samochodów kojarzy się najczęściej z leasingiem, czyli najmem długoterminowym lub z krótkoterminowym wynajmem samochodów, takim jak na wakacjach. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że jest opcja pośrednia, czyli wynajem średnioterminowy.

Opcja pośrednia – czyli jaka?

Wynajmując samochód lub inny środek transportu, większość osób wybiera jedną z dwóch skrajnych opcji: wynajem na kilka dni lub na kilka lat. Są jednak sytuacje, gdy żadna z tych opcji nie jest korzystna, bo samochód będzie potrzebny tylko przez kilka miesięcy. Wyposażenie auta na dni jest zbyt drogie, a leasing zbyt kłopotliwy. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzi się średnioterminowy wynajem samochodu.

Średnioterminowy wynajem samochodu dotyczy właśnie takich sytuacji gdy umowa opiewa na kilka lub kilkanaście miesięcy, ale nie przekracza dwóch lat. Może być wygodną opcją dla firm, które chcą elastycznie zarządzać flotą, a nawet dla osób prywatnych, które potrzebują dodatkowego auta tylko na kilka miesięcy.

Zalety średnioterminowej opcji wynajmu

Krótkoterminowy wynajem samochodu jest dość drogi, a stawki nie zależą od długości trwania umowy, dlaczego korzystanie z takiej opcji przez kilka miesięcy może być bardzo kosztowne. Na szczęście wynajem średnioterminowy na ddpartner.com.pl łączy zalety wypożyczenia auta i leasingu. Podobnie jak w przypadku wypożyczenia samochodu wynajmujący nie ponosi kosztów związanych z obsługą techniczną samochodu, takich jak np. wymiana oleju czy opon. Jednocześnie może liczyć na indywidualną kalkulację stawki za wynajem auta, analogicznie jak w przypadku umowy leasingu.

Taka forma wynajmu samochodu dla firm ma też pewną zaletę na gruncie rozliczeń podatkowych. Ponieważ zgodnie z prawem nie jest to umowa leasingu pozwala w całości odliczać koszty z niej wynikające od podatku, i to bez konieczności prowadzenia uciążliwej dokumentacji związanej z przebiegiem pojazdu. Zaś w przypadku leasingu często okazuje się, ze wiele kosztów może być odliczone tylko połowicznie, zwłaszcza jeśli mowa jest o samochodach klasy premium.